Wednesday, 17 November 2010 13:46

Varpas CO2 tirpinimui

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Daugelis akvariumistų naudoja vieną iš pigiausių CO2 tręšimo sistemų - mielių raugo pagrindu. Tokiai sistemai bene vienas iš stabiliausių tirpinimo būdų yra varpo sistema. Kaip tokia sistema veikia labai smulkiai aprašyta čia - http://amania.110mb.com/Chapters/Tech/co2-bell.html. o principinė schema atrodo taip :

 

Kadangi duotoje nuorodoje viskas suprantamai ir aiškiai aprašyta tai savo straipsnyje parodysiu kaip tai padaroma praktiškai iš po ranka pakliuvusių detalių.Aš nekopijuosiu visko,kas yra parodyta schemoje ,o tik išlaikysiu pačią varpo įdėją,todėl visa sistema pasidaro daug greičiau ir paprasčiau nei parodyta schemoje.


 

Taigi mums reikės : bet kokio skaidraus plastikinio indelio , dviejų siurbtukų, atbulinio vožtuvo,dviejų sąvaržų,adatos nuo vienkartinio švirkšto.

1. paimame indelį ir jame padarome dvi kiaurymes - vieną šone, 5-7 mm nuo apačios, maždaug 1 mm diametro,kad įlystų adata,kitą iš viršaus - maždaug 5 mm diametro,kad įlystų antgalis nuo adatos,kuris atliks perteklinio CO2 išmetimo vamzdelio vaidmenį

2.paimame apsauginį antgalį nuo adatos ir apatinį galą nupjauname smailiu kampu :

3. tada jį įstatome iš viršaus į paruoštą indelį ir užsandariname tarpelius tarp indelio ir šio antgaliuko klijais .Aš naudojau greitai džiūstančius "Super glue" klijus (ciano akrilato pagrindu )

beje vamzdelio diametras turi šiokią tokią įtaką sistemos darbui.Jeigu naudosite tokį pat ploną vamzdelį kaip čia parodyta , tai perteklinės dujos šalinsis ne pastoviai o tam tikrais intervalais (kadangi vamzdelis visada bus užsipildęs vandeniu ) - laikas nuo laiko išgirsite nedidelį pukštelėjimą,nes dujos kaupsis indelio viduje ir pasišalins tik susidarius tam tikram spaudimui. Jeigu norite, kad taip nebūtų - naudokite didesnio diametro vamzdelį - pvz. 2-5 ml vienkartinį švirkštą.du ).

4.paimame adatą ir nupjauname briauną,kaip parodyta su strėlyte nuotraukoje - tai reikalinga tam,kad lengviau užsimautų šlangutė ant adatos. Adata be briaunos parodyta kairėje.

 

5.Dabar mums reiktų sulenkti adatą ,tačiau kaip tą padaryti reiktų pasirinkti patiems .Kam to reikia pamatysite toliau .Taigi yra du variantai :
- sulenkiame adatą 90o kampu.
- sulenkiame adatą 180o kampu.
Kad adata nelūžtų ir būtų gražiai išlenkta, į pagalbą pasitelkiame pvz pieštuką ar flomasterį :

6.paimame maždaug 20 cm silikoninės šlangutės ir vieną jos galą užmauname ant adatos taip kad ji užeitų 7-8 mm. Kadangi adatos korpusas yra siaurėjantis į adatos pusę,tai šlangutė labai tampriai apspaudžia adatos korpusą .

 

 

7. kitą šlangutės galą užmauname ant atbulinio vožtuvo ir gauname štai tokią sistemėlę :

atbulinio vožtuvo kryptis turi būti nukreipta į akvariumo pusę. Jo funkcija yra apsauginė ir skirta nepraleisti į mielių butelį vandens iš akvariumo.

8.kai viską pasiruošėme ,surenkame visą sistemą:
Jeigu adatą sulenkėte 90o kampu ,tada surinkus sistemelė reikia atpjauti apie 5mm šlangutės gabaliuką ir užmauti ant adatos galiuko.Šis gabaliukas atlieka apsauginę funkciją tuo atveju jeigu jūsų akvariume bus labai smalsių gyvių,kurie norės iš arčiau susipažinti su jūsų meno kūriniu :)

 

čia parodytas pats apsaugos uždėjimo principas

taip atrodo apsauga galutiniame variante

Jeigu adatą sulenkėte 180o kampu,tai praktiškai apsauginio galiuko kaip ir nereikia ,nes adata būna išlindus virš vandens ir jos žuvys nepasiekia
viską patalpiname į akvariumą taip ,kad viršutinė dujų pertekliaus pašalinimo vamzdelio dalis būtų išsikišusi iš vandens . Prie atbulinio vožtuvo prijungiame šlangutę nuo mielių butelio ir džiaugėmės paprasta,stabiliai veikiančia sistema,kuriai pasidaryti užtenka 10 min, o savikaina tesiekia apie 5 lt.
Sistemos veikimo principas labai paprastas - per adatą išeinantis CO2 kaupiasi indelio viduje. Kadangi dujų sąlyčio plotas su vandeniu visada yra vienodas,tai dujų patekimas į vandenį bus taip pats stabilus ir praktiškai nepriklausys nuo mielių padavimo stabilumo,kurio užtikrinti naudojant raugą praktiškai neįmanoma.Dar vienas iš šios sistemos privalumų - nebereikia naudoti papildomo burbuliukų skaičiuotuvo,nes išeinantys iš adatos burbuliukai pereina 1-2 cm vandens sluoksnį ir juos labai nesunkiai galima susiskaičiuoti.
Indelio diametrą reiktų pasirinkti eksperimento būdu .Toks indelis kaip parodytas viršutinėje nuotraukoje ( vaistinėje kainuoja apie 0,6 lt ,jo diametras apie 52 mm) pilnai aprūpina 60 litrų akvariumą reikalingu CO2 kiekiu ( iki 30 mg/l ) .
Kadangi plastikinių indelių yra begalinė įvairovė ,tai darant tokią sistemą,indelį galima prisitaikyti prie savo akvariumo pagal formą ,spalvą ar kitus norimus parametrus.
Šiose nuotraukose yra mažesnių gabaritų varpas,kurio matmenys gana nedideli - maždaug 44x55 mm. ,todėl jis tinkamesnis mažesniems akvariumams - iki 30-40 litrų talpos.

 

 

 

 

 

Read 11934 times Last modified on Thursday, 16 August 2012 11:36
More in this category: CO2 kontrolė »