Straipsnių kategorijos

Svetainės turinysKurios trąšos geriausios

Šioje temoje pabandysiu paaiškinti skystų trąšų pasirinkimo niuansus ir atsakyti į daugelį kamuojantį klausimą - kokios skystos trąšos yra geriausios . Kadangi tokio tipo trąšų naudojimas labiausiai tikslingas yra tik tada,kai nėra jokio kito trąšaus substrato t.y, augalai visas maistingas medžiagas gauna tik iš vandens ,tai skaitome ,kad kalba eina tik apie skystų trąšų naudojimą akvariumuose ,kuriuose nėra jokio kito papildomo tręšimo.
Pradžiai truputis teorijos apie tai ko reikia augalams.


Augalas yra gyvas organizmas ,todėl jam kaip ir bet kokiai kitai gyvybei ,kad jis galėtų augti ir vystytis ( o ne tik egzistuoti ) reikia šviesos ir kokybiško bei visaverčio maisto,kurį turi sudaryti 17 pagrindinių cheminių elementų : Anglis (C ) , Deguonis (O),Vandenilis (H),Azotas (N) ,Fosforas (P) , Kalis (K), Magnis (Mg) ,Kalcis (Ca) ,Siera (S), Geležis (Fe ),Manganas (Mn),Boras (B) ,Molibdenas (Mo) ,Varis (Cu),Cinkas (Zn), Nikelis (Ni) ir Chloras (Cl) [1]. Neaiškus yra Natrio vaidmuo,nes skirtinguose informacijos šaltiniuose pateikiamos radikaliai priešingos nuomonės,todėl ar jis būtinas ar nebūtinas augalams lieka šiokia tokia mislė,tačiau kaip rodo mano praktika ( nenaudoju visiškai natrio,netgi tuose akvariumuose,kuriuose yra gryna osmosė ) augalai auga kuo puikiausiai ir negaudami jo. Kitų elementų pvz. Kobalto (Co) ,Silicio (Si), F(fluoro), V (vanadžio),Sn (alavo) ir kt. vaidmuo minimalus,bet jeigu jie yra patiekiami, dažniausiai pagerėja augalų išvaizda,nors pačiam augimui šie elementai didelės reikšmės neturi.
Maža to,kad šie visi elementai turi būti patiekti augalams,bet jie dar yra reikalingi augalams vienu ir tuo pačiu metu ,kadangi kiekvienas cheminis elementas turi savo funkciją augalo fiziologijoje.O tai reiškia,kad vieno elemento perteklius nekompensuos kito elemento trūkumo.Tereikia augalams pritrūkti nors vieno elemento ir prasideda bėdos su floros augimu.Todėl viena iš dažniausių augalų neaugimo,nykimo priežasčių yra vieno ar kelių elementų trūkumas. Kad taip neatsitiktų, reikia patiekti augalamas tokį "maistą",kuriame yra visi aukščiau išvardinti elementai .Kaip taisyklė azoto ir fosforo junginių akvariume su žuvimis netrūksta,todėl šių elementų buvimas trąšose ne visada būtinas.Tokius elementus kaip vandenilį,deguonį,anglį augalai įsisavina iš vandens,tačiau visus kitus elementus reikėtų įnešti papildomai su trąšomis. Siūlyčiau vengti tokių trąšų,kurių sudėtis nenurodyta ir nepasiduoti gamintojo pasiteisinimui,atseit receptas yra firmos paslaptis. Vienas dalykas yra technologiniai procesai,kurių viešinti gal ir nebūtina ( be to, ne visiems įdomu,prie kokios temperatūros,kokiu eiliškumu,prie kokio pH maišomi tirpalai ), ir visiškai kitas - trąšų sudėtis. Jeigu,sakykim, visame pasaulyje vandens sudėtis būtų identiška,tai būtų logikos slėpti atrastą "ypatingą" formulę.Tačiau kiekviena vandentiekio įmonė tiekia skirtingos sudėties vandenį, vadinasi, vienos ir tos pačios trąšos įpiltos į skirtingus akvariumus gali duoti visiškai priešingus rezultatus. O ypač reiktų vengti tokių ,kurių aprašymas persunktas nušlifuotu marketinginiu tekstu iš serijos
- "mūsų trąšos yra pačios geriausios ( nes pagamintos pagal super duper naujausias techologijas, dėl to augalai auga geriausiai )
- mūsų trąšos užtikrina optimaliausią vandens sudėtį ( kaip galima neištyrus konkretaus akvariumo vandens,žinoti kokia yra vandens sudėtis ir padaryti ją optimaliausią ? - gal ten ir taip viskas optimalu)
- mūsų trąšos sutvarko akvariumo biologinę pusiausvyrą (o gal ta pusiausvyra ir taip sutvarkyta,tai ką ten dar labiau tvarkyti? )
- mūsų trąšos pagerina žuvų savijautą ( skirtingoms žuvims,reikalingi skirtingi vandens parametrai - iš kur tas gamintojas žino,kad pagerins jūsų žuvims savijautą?,gal kaip tik pablogins... )
Vandens augalams visiškai tas pats kokias technologijas naudojant buvo gaminamos trąšos. Jiems visiškai neįdomu kas parašyta ant etiketės , kaip išliaupsintos trąšos,kokie marketinginiai triukai ar lozungai sugalvoti pirkėjų "pritraukimui" Taip pat augalams neįdomu kur tas cheminis elementas pagamintas :)...Juk ir taip aišku,kad pvz. kalis yra visur toks pats - tiek amerikoje,tiek europoje,tiek Lietuvoje .Šiuo atveju ,perfrazuojant žinomą frazę galime tvirtinti,kad pvz. geležis ir Afrikoje geležis :) . Augalų tręšime svarbiausias dalykas yra tai, kad visos reikalingos medžiagos būtų paduotos vienu metu , jos būtų tirpios vandenyje bei kuo ilgiau prieinamos ( šitas punktas labiausiai aktualus geležiai ).
Kitas aspektas , renkantis tarp skirtingų gamintojų trąšų - yra jų įpakavimas. Atrodo, tai smulkmena, tačiau pasitaiko atveju, kai chelatinės trąšos yra supakuotos į visiškai netinkamą skaidrią PET pakuotę. Žinoma, gal tai ir gražu ,bet iš technologinės pusės tai visiškai netinkamas sprendimas. Reikalas tame, kad chelatiniai junginiai ( geležies chelatas kaip tik vienas  iš jų)  veikiami šviesos (nuo saulės, lempų) paprasčiausiai suyra ir praranda savo savybes. Nustatyta,kad pvz. EDTA chelatas švytinant jį liuminescencine lempa po 10 dienų praranda savo savybes.Vadinisi,tokios trąšos  paprasčiausiai tampa nebetinkamos naudojimui.
Beje,jeigu pastebėjote , mūsų tinklalapyje marketinginio teksto praktiškai nėra. Mes nesiūlome pirkti jokių trąšų ar preparatų ,jeigu jų visiškai nereikia. Mes nesuinteresuoti parduoti tik kuo daugiau,nežiūrint į preparatų reikalingumą. Mums daug maloniau kai kiekvienas akvariumistas gauna reikalingą ,naudingą patarimą savo akvapasaulio priežiūrai. Ir tai daroma ne todėl,kad kažkas nemoka ar negali sukurti gražiai skambančių tekstų ,o tik todėl ,kad kiekvienas akvariumistas pats turi suprasti ir nuspręsti ko reikia konkrečiam akvariumui . O tiems ,kas nenori gilintis į visas subtylybes - visada siūlome pirmiau pasikonsultuoti prieš ką nors įsigijant.... Na bet čia jau lyrinis nukrypimas nuo temos :) Grįžtam prie temos ir reziumuojame - nėra ir negali būti geriausių trąšų - viskas susiveda tik į trąšų sudėtį konkrečioms sąlygoms. Vienos ir tos pačios trąšos, esant skirtingai vandens sudėčiai, apšvietimo sąlygoms,veikiant kitiems veiksniams daro visiškai skirtingą poveikį .Tik žinant visus parametrus galima pritaikyti kažkokią elementų sudėtį ir parinkti reikalingos sudėties trąšų mišinį.
Sakykim turim kažkokio gamintojo X išgirtas trąšas Y. Vienais atvejais augalai nuo jų auga kaip "išprotėję" .Tai vyksta todėl ,kad jiems paduodami reikalingi elementai ,kurie yra trąšų sudėtyje ir kurių jiems tikrai trūko.Tačiau augalai kuo puikiausiai augtų ir naudojant kito gamintojo trąšas su tais pačiais elementais, taigi gamintojas visai nesvarbus. Kitais atvejais nuo tų pačių trąšų augalai neauga visiškai. Taip gali atsitikti todėl ,kad augimo stabdys yra visai ne trąšos,o sakykim vandens kietumas ar pH reikšmė ( esant pH virš 8,5 , maisto elementų įsisavinimas pasidaro problematiškas ) .Tad naudojant bet kokias trąšas net ir "pačias pačiausias " , rezultato greičiausiai teigiamo vistiek nebus .Tad vėl gi išvada labai paprasta - trąšų pavadinimas taip pat nesvarbus.
Tačiau ką daryti tiems akvariumistams,kurie nenori ar neturi noro aiškintis trąšų sudėčių,nenori gilintis į chemijos pagrindus ir pan. Juk daugelis nori turėti grąžų akvariumą ir nekvaršinti galvos dėl tirpalų sudedamųjų dalių . Vienareikšmio atsakymo kaip ir nėra - nežinant vandens parametrų ,vienas iš variantų yra bandyti kelių rūšių trąšas ir apsistoti ties tomis,kurios tinka labiausiai konkrečiam akvariumui.Tai gali būti tiek savadarbės kažkieno pagamintos trąšos,tiek žinomo gamintojo produktas. Ir nereikia vaikytis garsių pavadinimų ,kadangi ne jie daro akvariumo augalus gražius.Jeigu viskas susivestų tik į kažkokio gamintojo sukurtas "stebuklingas" trąšas,tai nebūtų gerus rezultatus duodančių savadarbių receptų,kuriuos sukuria eiliniai akvariumistai.
ir kas įdomiausia - dažniausiai tokios trąšos veikia lygiai taip pat gerai kaip ir užjūrio gaminiai, o kaina būna kelis kartus mažesnė .. 
Tiems ,kas draugauja su chemija , vienas iš paprasčiausių būdų pamaitinti augalus - darytis trąšas patiems pagal populiariausius , išbandytus receptus,kurių tikrai yra pilnas internetas.Tačiau visada praverstų prisiminti,kad trąšos nėra panacėja nuo visų augalų negalavimų ir tuo labiau trąšos nėra gydytojas.Bet iš kitos pusės - teisingai parinktos trąšos ( tinkamos sudėties) daro "stebuklus" ,kurių ir linkiu kuo daugiau jūsų akvariumams.

Su pagarba
Aivaras Miliūnas

1. Diana Walstad "Ecology of the Planted Aquarium". 1999

Last modified on Thursday, 16 August 2012 11:04