Straipsnių kategorijos

Svetainės turinys


Friday, 02 April 2010 23:27

CO2 kontrolė

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Augalų augimą gali limituoti azoto, fosforo, mikroelementų ar šviesos trūkumas, bet kaip taisyklė CO2 trukūmas būna dažniausia disbalanso priežastis. Pastovi CO2 kontrentracijos kontrolė yra pats svarbiausias ir pats sudėtingiausias ,reikalaujatis pastovaus dėmesio reikalas prižiūrint akvariumą su augalais,kadangi būtent neteisingas CO2 koncentracijos įvertinimas yra dažniausia šio komponento trūkumo priežastis.Paskui seka radikaliai sumažėjęs augalų augimas bei dumblių atsiradimas. Kas liečia kitus komponentus - šviesos intensyvumą, makro, mikro ,tai jie paprasčiausiai yra užduodami ir praktiškai nereikalauja testavimo.

Tad CO2 kontroliavimas yra ne tik efektyvaus augalų augimo ir visos ekosistemos sveikatos klausimas bet ir jūsų žuvyčių, ypač krevečių saugumo problema .Įvykus per dideliam CO2 padavimui ( pvz išsibalansavus CO2 sistemai ) gali išsekti buferinė vandes talpa, KH sumažės iki kritinės ribos ir įvyks PH kritimas ,kurio žuvys paprasčiausiai neiškęs.Jeigu KH lygis gana aukštas ( >3) tai PH liks normos ribose, bet bus viršyta leidžiama CO2 koncentracija ( >30 mg/L ).Pvz Amano krevetės nuo pastovaus CO2 perdozavimo žūsta.
Dažniausiai CO2 kiekis yra apskaičiuojamas pagal akvariumo vandens KH ir pH reikšmes. Tačiau toks būdas sąlyginai teisingas tik tuo atveju, kai nenaudojama jokia akvariumo chemija vandens parametramas keisti. Paskutiniu metu vis labiau plinta CO2 matavimas "dropchecker" tipo indikatoriais, kurių patogumu ir paprastumu negali atsistebėti daugelis.Tuo labiau,kad "dropchekerio" naudojimas praktiškai reikalauja labai mažai pastangų.Užtenka kartą per dvi savaites pakeisti indikatorinį skystį ir viskas.

Informacijos kaip tokio tipo indikatorius veikia, kuom jis geresnis nei KH ir pH matavimas yra pilnas internetas ( pvz . čia , čia, čia ),todėl labai nesikartosiu ir nekopijuosiu visiems prieinamos informacijos.Bet iš kart einu prie reikalo ir pabandysiu pademonstruoti kaip galima, išleidžiant tik kelis litus, pasigaminti CO2 indikatorių savo rankomis iš prieinamų medžiagų.Galbūt daugeliui tai nebus naujiena, tačiau tikiu ,kad dar yra nemažai akvariumistų, kuriems ši informacija bus naudinga.Tik kol dar nespėjote imtis konstravimo darbų noriu įspėti,jog šis prietaisiukas turi praktinę reikšmę ir yra būtinas tiems akvariumams ,kuriuose naudojamas dujinis CO2 tręšimas. Sistemose be CO2 padavimo "dropchekeris" praktiškai nereikalingas ir jo paskirtis bus grynai estetinė :)

Taigi tuos ,kurie turi CO2 sistemas kviečiu pereiti prie praktikos darbų .
Vienas iš paprasčiausių ir ko gero pigiausių variantų, tai vaistų buteliuko ( pvz. nuo penicilino ) ir pipetės korpuso panaudojimas. Kadangi šituos dalykus radau visai netyčia vaistinėleje,tai gavosi jog jie man ir nieko nekainavo.Tačiau net ir perkant specialiai šiuos dalykus bei siurbtuką indikatoriaus tvirtinimui prie stiklo,visų detalių savikaina tesieks 3-5 lt . Ir kas smagiausia, kad šių komponentų derinys yra labai vykęs ,nes buteliuko kakliuko diametras visiškai atitinka korpuso diametrą.Toks vaizdas,kad viskas gaminama specialiai akvariumistų poreikiams :)). Praktikoje šie dalykai atrodo taip :

 


Darbo eiga :
1.Nupjauname korpuso galiuką (apatinėjė nuotraukoje pažymėtas Nr1 ) ,kad pasidarytų kiauras vamzdelis ir įkišame korpusą į buteliuko vidų.

Buteliukas ir korpusas nuo pipetės

2.Nupjauname išsikišusį korpuso galą 2-3 milimetrai nuo buteliuko krašto.Gauname tokį "aparatuką":

 

Pusgaminis dropchekeris

3. Nors iš korpuso padarytas vamzdelis įsispraudžia labai tampriai ,bet dėl visa ko ( nors ir nebūtina ) buteliuko kraštelį,besiliečiantį su vamzdeliu , reiktų aptepti kažkokiu vandeniui atspariu hermetiku.Aš panaudojau paprastą akvariuminį silikoną. Po tokių operacijų teliekia uždėti siurbtuką, kurių galima nusipirkti bet kurioje akvariuminėje parduotuvėje ir CO2 indikatorius paruoštas darbui. Neskaitant silikono džiuvimo laiko , šitas daikčiukas "pasidaro" per 3-5 minutes :)
Pastaba : Jeigu naudojate klijus,tai reikia stengtis,kad jų nepatektų į buteliuko vidų,kur galimas kontaktas su indikatoriniu skysčiu.Kadangi nevisiškai išdžiūvę klijai dėl savo rūgštinių savybių indikatorinį skystį nudažo geltonai ir dropchekerio parodymai tampa neteisingi.

Pirminis variantas - 2009 Patobulintas variantas 2010.04.02

4. Užpilame indikatorių kalibruotu 4dKH vandeniu ( kad indikatorius rodytų CO2 koncentraciją o ne pH reikšmę akvariume ) bei indikatoriniu skysčiu ir talpiname savo kūrinį į akvariumą.Vandens ir indikatorinio skysčio reiktų pilti tiek,kad būtų įmanoma atskirti spalvas. Kuo mažesnis bendras skysčių tūris ,tuo greičiau indikatorius parodo CO2 pokyčius. Optimaliausia būtų pasidaryti kuo mažesnį indikatorių,kuriame įpylus tik 1,5-2 ml indikatorinio skysčio,parodymai būtų gerai matomi.

 

Jeigu nenorite terliotis su kalibruoto vandens paruošimu ir neturite indikatorinio skysčio,tai šias priemones galite nusipirkti iš mūsų el.parduotuvės.

 

 

Kiti galimi "dropchekerio" variantai :

1.Vaistų buteliukas ir piltuvėlis,suklijuoti silikonu
2.Kolbutė ir piltuvėlis ,suklijuoti silikonu.

Kiti


Tokį prietaisiuką galima gamintis iš bet kokių kitų tinkamų medžiagų ,svarbu kad būtų išlaikytas principas - akvariumo vanduo per oro tarpą turi ribotis su CO2 indikatoriaus skysčiu.Vienintelis dalykas į ką reiktų atkreipti dėmesį - kad nebūtų per plonas vamzdelis ,jungiantis skysčius ( vandenį ir indikatorinį tirpalą ).Nuo jo diametro priklauso indikatoriaus jautrumas. Kuo vamzdelis plonesnis,tuo indikatoriaus vėliau reaguoja į CO2 pokyčius . Reiktų stengtis parinkti ne plonesnį kaip 8-10mm diametro vamzdelį.


Indikatoriaus patalpinimas :
Kiek teko skaityti įvairiuose šaltiniuose,dažniausiai rekomenduojama dropchekerio talpinimo vieta yra kuo ramesnė t.y ten kur mažiausias vandens judėjimas.Priežastys buvo nurodytos įvairios - kad judrios žuvys nepritaškytų į vidų vandens,ar vandens purslai nepatektų į dropchekerio vidų ir pan.Dėl šito nesukau galvos,tol kol kolegos neprisigamino begalę tokių indikatorių ( kažkaip nesitikėjau tokio populiarumo :D ) ir pradėjo skųstis indikatoriaus parodymais - vieniems jis per vėlai reagavo į pokyčius,kitiems užgeltonuodavo ir negrįždavo į žalią spalvą ,net ir nutraukus CO2 padavimą ( tai greičiausiai vykdavo dėl patekusių klijų į "dropchekerio" vidų ).
Tad teko užsiimti matavimo metodikos tobulinimu.Po daugybės bandymų paaiškėjo didesni trūkumai,kurie buvo pašalinti gana nesunkiai - pirmiausia išaiškėjo,kad kuo ramesnė vieta visiškai netinka ,ir tai visiškai logiška - ten kur vandens judėjimas didelis,geresnė cirkuliacija ,vadinasi ir CO2 pokyčiai greitesni.
Taigi padarytos išvados buvo tokios :
- patalpinti indikatorių reikia srovėje ,kur gera vandens cirkuliacija
- indikatorių talpinti ne vertikaliai ,o paverstią ~ 45o kampu
- vietą talpinimui parinkti tokią,kad į "dropchekerį " tiesiogiai nepatektų nei oro nei CO2 burbuliukai

Indikatoriaus veikimo principas :
CO2 esantis vandenyje patenka į indikatoriaus vidų ir susilygina su ten esančiu CO2 . Kadangi indikatorinio skysčio KH visada yra pastovus , tai esant CO2 koncentracijai ~30mg/l šis skystis nusidažo žalia spalva, nepriklausomai nei nuo PH nei nuo KH reikšmių akvariumo vandenyje. Tokiu būdu atmetama PH ir KH testų ,kurie paprastai naudojami CO2 kiekiui matuoti, netikslumo tikimybė . Šio indikatoriaus parodymai išlieka visada tikslūs ( jeigu jis yra "protingai" pagamintas ir teisingai patalpintas akvariume ).
Kadangi CO2 turi pereiti oro sluoksnį indikatoriuje, o paskui dar ištirpti indikatoriaus skystyje ,tai realūs parodymai pasimato tik po 2-4 valandų , kai įjungiamas CO2 trešimas arba kai pasikeičia CO2 koncentracija akvariume.
Jeigu jūs atjungiate CO2 nakčiai , tai iki įjungiant šviesą reikia pasiekti optimalų CO2 kiekį ( indikatoriaus skystis turėtų būti žalios spalvos ,nes ryte paprastai jis būna mėlynos spalvos). Baigiantis šviesos dienai indikatorinis skystis gali nusidažyti ir geltonai,kas nėra labai blogai.
Jeigu CO2 paduodamas kiaurą parą tai jo parodymų kaita turėtų būti kitokia . Ryte indikatorius turėtų būti geltonai žalios spalvos,dieną – žalios ,o vakare dėl intensyvaus augalų CO2 suvartojimo, skystis turėtų pamėlynuoti. Ryte jis vėl turėtų tapti geltonai žalias.
Indikatoriaus spalvinių parodymų reikšmės ( orientacinė spalvų skalė parodyta žemiau ) :
Žaliai geltona ar net geltona spalva ( jeigu pastoviai - ypač blogai ) - CO2 per daug ,kenksminga faunai.
Žalia spalva - CO2 apie 30 mg/L ,optimali koncentracija augalams.
Mėlyna spalva - CO2 koncentracija per maža.

 

 

Nereiktų galvoti,kad pasidarius tokio tipo indikatorių baigsis visi vargai ir iš kart galėsite džiaugtis CO2 kontrolės rezultatais. Gali būti netgi priešingai - jeigu netinkamai pasigaminsite patį dropchekerį ( pvz. per maža anga tarp indikatorinio skysčio ir akvariumo vandens ,per didelis dropchekerio vidinis tūris ir pan. ) arba vanduo akvariume bus neišmaišomas ( ko pasekoje CO2 koncentracija skirtingose vietose bus skirtinga ) tai greičiausiai turėsite tik galvos skausmą, nes,gali gautis taip kad ,rodos, jūs pompuojate CO2 kiaurą parą,gerai ją tirpinate,o indikatorius kaip mėlynas taip mėlynas.Tačiau perkėlus indikatorių į kitą vietą jis staiga pastoviai būna geltonas ir geltonas. Ir žinok dabar kaip ten yra iš tikrųjų su ta CO2 koncentracija.
Taigi ,norint, matyti gerus CO2 parodymus reikia, kad visumoje visa grandinė būtų subalansuota ( pats indikatorius ,jo vieta akvariume , gera vandens cirkuliacija ).

Su pagarba
Aivaras Miliūnas

Read 17517 times Last modified on Thursday, 16 August 2012 11:37
More in this category: « Varpas CO2 tirpinimui